Skąd czerpać najlepsze informacje pisząc prace magisterskie?

Pisanie prac dyplomowych to wieloetapowy proces, od którego zależy ocena wystawiane za całe studia. Nic dziwnego, że tak wiele czasu poświęcamy na wybór tematu, a także skolekcjonowanie materiałów, na podstawie, których będziemy pisali pracę. To, z jakich źródeł skorzystamy zależy nie tylko od dziedziny naukowej, którą się zajmujemy, ale również od rodzaju pracy. Innych informacji będziemy potrzebowali przy pracy teoretycznej, innych przy badawczej.

Pisząc prace magisterskie teoretyczne, najlepiej jest korzystać z jak najbardziej urozmaiconych źródeł. Na pewno sprawdzą się książki naukowe, ale też popularnonaukowe. Musimy jednak prawidłowo wybierać najcenniejsze informacje. Warto przy tym dokładnie sprawdzać, kto jest autorem konkretnych pozycji i czy jest on rzeczywiście specjalistą w danym zakresie.

Oprócz tego, warto korzystać z czasopism naukowych oraz z sieci. Zarówno w prasie tematycznej, jak i w internecie znajdziemy zarówno teorię, jak i zadania praktyczne bądź opis przeprowadzanych badań. Wyniki badań naukowych będą szczególnie przydatne podczas tworzenia pracy magisterskiej o charakterze badawczym. Będziemy mogli je wykorzystać nie tylko w części wprowadzającej, ale również przy analizie badań własnych.

Pisząc prace magisterskie można również poszperać w dorobku innych studentów. Niektóre prace doktorskie są publikowane i udostępniane do użytku publicznego. Być może znajdziemy w nich informacje, jakich nie udało nam się pozyskać z żadnego innego źródła. Możemy również porównać naszą pracę z innymi, dotychczas powstałymi publikacjami na konkretny temat, by sprawdzić, czy coś się zmieniło w danej kwestii i czy rzeczywiście wyczerpaliśmy temat.